Скільки коштує весільний фотограф?

Скільки коштує весільний фотограф?

Скільки коштує весільний фотограф?
Я не раз стикалася з розхожою думкою про те, що фотограф – це улюбленець долі: кілька спалахів камери – і пухкий конверт з гонораром перекочовує в його кишеню. Ці судження спростувати непросто – але ж насправді в них є тільки частина правди.

Безумовно, студійна фотосесія, весільна зйомка, креативне портфоліо, виконані Майстром (саме так, з великої літери), просто не можуть обійтися дешево. Але загальне визнання отримує далеко не кожен, а пропозиція в цьому бізнесі всерйоз випереджає попит. І якщо я упустила свій шанс, його тут же підхопить мій конкурент.

Перш ніж підраховувати доходи фотографа, варто було б подумати про те, у що обходиться професіоналу виконання замовлення на весільну зйомку, яких зусиль – моральних і фізичних – це коштує. Для цього треба перейти з «світла» в «тінь» і побачити його роботу зсередини. А оскільки зробити це звичайній людині досить важко, я спробую хоча б трохи показати свою «кухню», щоб було зрозуміло, яким шляхом весільний фотограф домагається бездоганних кадрів.

Необхідні і неминучі витрати
Я вже згадала слово «бізнес» – воно, здавалося б, йде врозріз з поданням про фотографії як виді мистецтва. Художник не повинен бути «голодним», інакше весільний фотограф замість пошуку вдалого ракурсу буде з пожадливістю дивитися на банкетний стіл. Це, звичайно, жарт – справжній профі не змінить собі ні за яких обставин. Але перш ніж «гребти лопатою» гроші, їх доводиться вкладати (і чимало):

– в рекламу – в каталогах, глянцевих журналах, Інтернеті;
– в висококласну техніку і її оновлення;
– в оплату послуг помічників – якщо фотограф на весілля бере асистента;
– в виготовлення замовлення (розробка дизайну, оформлення, друк, запис на диск);
– в транспортні витрати;
– в податки.

Оголосити весь список навряд чи вийде – і студійна, і репортажна весільна зйомка може включати ще ряд витрат. Не можна обійти увагою і «самоцінність» – адже вміння і навички, знання і досвід теж не виникають з повітря. Та й фотообладнання – поклажа не з легких. Хоча в приказці своя ноша і «не тягне», але на ділі під час усіх церемоній весільний фотограф тримає за плечима рюкзак мінімум в півпуда вагою – все своє, так би мовити, з собою. Додам сюди і «людський фактор» – працюємо-то ми з людьми, а психологічне навантаження часом навіть більш важка, ніж фізична. Так що висновок напрошується сам собою …

Робота фотографа – нелегка праця
Справжній фотограф на кшталт сапера – він теж не має права на помилку. У його руках знаходяться не просто весільні фотографії: це – миті кохання і щастя, які «спіймані» тут і зараз, це – пам’ять, яка передається поколіннями. Але крім «точного очі» і художнього смаку є і копітка багатогодинне корпіння за комп’ютером: ручна обробка всіх без винятку знімків, корекція кольору, ретуш, спецефекти, віньєтки, рамки, написи … Не буду втомлювати вас перерахуванням за все, що робить весільний фотограф в Києві, але повірте: до того моменту, коли гонорар потрапляє в його руки цілком, попотіти доводиться неабияк. Іноді і не одному: для виконання особливо складних варіантів залучається і дизайнер.

Зрозуміло, деякі любителі, що розміщують свої роботи в Мережі, зовсім не переймаються такими тонкощами, обходяться разовими замовленнями і в більшій мірі розраховують на «авось». А раптом потенційний клієнт, який зробив запит «фотограф на весілля», випадково забреде на його сайт і не стільки знімками, скільки ціною зацікавиться. Далі – все традиційно: хотіли – як краще, вийшло – самі знаєте як. Свято закінчилося, знімки зроблені, диск переданий – і розчарування молодят немає меж. Бувають, звичайно, винятки – серед непрофесіоналів зустрічаються справжні таланти, але вони так само рідкісні, як і білі ворони.

У нашому бізнесі немає чітких прейскурантів – кожен весільний фотограф сам призначає плату за послуги, адекватно (або не дуже) оцінюючи ступінь своєї майстерності. Вибір в будь-якому випадку має бути робити замовнику. Сподіваюся, що після мого невеличкого оповідання наша робота перестане здаватися простий і неймовірно прибутковою: вона і складна, і затратна. І все-таки для мене весільна зйомка – нехай важке, але і найцікавіше і улюблена справа на світі.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *